Vatikán Súdi Environmentálnych Aktivistov: Za Protesty u Laokoóna Pokuty a Náhrada Škody

13.6.2023 – Vatikánsky súd v pondelok rozhodol o vine dvoch environmentálnych aktivistov z organizácie Last Generation, ktorí spôsobili škodu na jednej z najvýznamnejších soch v jeho zbierke. Aktivistom Guido Vierovi a Ester Goffi bola nariadená pokuta 1 620 eur a podmienečný trest deviatich mesiacov. Musia tiež uhradiť náhradu škody vo výške viac ako 28-tisíc eur.

V auguste si obaja aktivisti prilepili ruky na podstavec sochy Laokoóna vo Vatikánskych múzeách. Prilepili na ňu aj transparent s nápisom „Posledná generácia: Žiadny plyn a žiadny uhlík“. Tretia aktivistka, Laura Zorzini, ktorá celý incident natáčala, dostala pokutu 120 eur.

Ich protest bol súčasťou širšej vlny demonštrácií skupiny Last Generation a jej spojencov po celej Európe. Aktivistické akcie, zamerané na kultúrne inštitúcie, obmedzili dopravu a narušili jej chod na niekoľko dní s cieľom upozorniť na zlyhanie vlád v boji proti klimatickej zmene. Informácie o možnom odvolaní sa proti rozhodnutiu súdu zatiaľ nie sú dostupné.

Pridaj komentár

Previous post Cestovný Ruch na Slovensku Dostáva Impulz: Prichádza Podpora v Miliónoch Eur“
Next post Náhle zmiznutie v Lamači: Rodina hľadá syna, ktorý odišiel do prírody