Teplo bude pokračovať ďalej! Čaká nás mariánske leto

ento týždeň sme sa rozlúčili s meteorologickým letom, ktoré klimatológovia hodnotia ako teplotne silne nadnormálne. Ako uviedol Pavel Matejovič, zaradilo sa medzi 10. najteplejšie v histórii meteorologických meraní na našom území.

„Najintenzívnejšia vlna horúčav atypicky vyvrcholila v druhej polovici augusta. Na Podunajskej nížine v Kráľovej pri Senci, Slovenskom Grobe a Piešťanoch zaznamenali v dňoch 13. – 28. augusta až 16 tropických dní za sebou. Maximálna denná teplota vzduchu vystúpila nad 30,0 °C. V Piešťanoch bol zaznamenaný lokálny historický rekord neprerušenej série tropických dní v auguste za 96 rokov od začiatku tamojších meraní,“ priblížil Matejovič.

Dusné počasie prinieslo aj časté tropické noci, čo je podľa klimtológa pre druhú polovicu augusta veľmi nezvyčajné. „Napríklad na bratislavskej Kolibe sa v dňoch 20.-26. augusta vyskytlo až 7 tropických nocí za sebou,“ uviedol. Ochladenie záverečných augustových dní však veľmi vysokú priemernú teplotu leta už neovplyvnilo.

S teplými dňami sa však lúčiť ešte netreba. „Prognostické modely v septembri očakávajú príchod neskorého alebo tzv. mariánskeho leta. Maximálne teploty by mali v budúcom týždni dosahovať 24 až 28 °C,“ povedal Matejovič. Podľa jeho slov, by malo teplé počasie prevládať v celej prvej polovici septembra. Nevylučuje ani návrat tropických dní s maximálnymi teplotami okolo 30 °C.

SOBOTA 2. 9. 2023
Jasno až polooblačno.
Minimálna teplota: 17° až 10°C
Maximálna teplota: 22° až 28°C
J vietor 1 až 5 m/s

NEDEĽA 3. 9. 2023
Jasno až polojasno. Teplo a dusno. Popoludní ojedinele prehánky alebo búrky.
Minimálna teplota: 15° až 8°C
Maximálna teplota: 22° až 28°C
JZ vietor 2 až 7 m/s

Previous post Smutná správa! Mladá speváčka nezvládla v 21 rokoch boj s rakovinou, osudným bol nádor na mozgu
Next post Mimoriadna správa! Slovensko zasiahli silné záplavy, východ Slovenska je zatopený, búrka lámala stromy