Nový Zéland Vás očarí

Vitajte na Novom Zélande, v krajine Dlhého bieleho oblaku „AETEAROA,“ako ju nazývajú pôvodní obyvatelia Maori. Vďaka svojej nádhernej a rozmanitej prírode si vyslúžila aj prezývku Zelená zem. Patrí k tým skutočne existujúcim rozprávkovým  krajinám, aké je vôbec ešte možné navštíviť.

Významným moreplavcom pri objavovaní Nového Zélandu bol v 18. storočí James Cook. Podľa neho je pomenovaná úžina medzi severným a južným ostrovom „Cookova úžina“. Dnes je Nový Zéland multikultúrnou krajinou, kde vo vzájomnej tolerancii žijú ľudia rôzneho vierovyznania a rasy zo všetkých kútov svetaPodľa rôznych ankiet je krajina považovaná za jednu z najlepších na svete na život.

Nový Zéland je ostrovný štát v Oceánii. S rozlohou približne sedemnásobne väčšou ako Slovensko. Hlavná časť Nového Zélandu leží na dvoch ostrovoch jednoducho nazývaných Severný a Južný ostrov a mnohých menších ostrovoch. Severný a Južný ostrov sa od seba značne líšia.

Južný ostrov je tvorený najväčšou pevninskou masou. Pozdĺžne je rozdelený Južnými Alpami s najvyšším vrchom Nového Zélandu Mount Cook (3 754 m), pomenovaným podľa spomínaného britského moreplavca Jamesa Cooka. Nachádza sa tu 18 vrchov vyšších ako 3 000 metrov. Množstvo ľadovcov je pomerne dostupných pre bežných turistov. K najvýnimočnejším zážitkom patrí plavba po fjorde Milford Sound. Fjord zasahuje až 20 km do vnútrozemia a tvoria ho najvyššie morské skalné útesy na svete. V oblasti mesta Kaikoura je jedno z najlepších miest na svete na pozorovanie veľrýb, hlavne vorvaňov.

Pohorie Južné Alpy sú domovom národného parku Nelson Lakes National Park. Táto chránená oblasť je príznačná najmä množstvom jazier s priezračnou vodou. Voda v jazere Blue Lake, alebo ako ho nazývajú miestni obyvatelia Rotomairewhenua, je priezračná až do takej miery, že ľudské oko dokáže dovidieť do hĺbky až závratných 80 metrov pod hladinu.Blue Lake, respektíve Modré jazero, sa oficiálne stalo najčistejším sladkovodným jazerom, čo z neho robí jazero s takou čistou vodou, ktorú by sme mohli porovnať až s jej destilovanou verziou.

Severný ostrov je hustejšie osídlený aj napriek tomu, že je poznačený vulkanickou činnosťou. Najvyšší vrch Severného ostrova aktívny vulkán Ruapehu dosahuje 2 797 metrov.

Lákadlom je Geotermálna oblasť Rotorua. Nachádzajú sa tu horúce pramene, gejzíry, jazerá horúceho bahna a tzv. sopúchy. Tikitera alebo v preklade Pekelné vráta patrí k najznámejším geotermálne aktívnym miestam. Prejdete sa tu po kilometer dlhej cestičke zovretej divokými a niekedy bizarnými tvarmi skál s bublajúcou vodou alebo striekajúcich vodu a bahno. Všetko je tu zahalené do oblaku z pary a všade vás sprevádza neodmysliteľný a všadeprítomný sírový zápach. V maorijskom skanzene Whakarewarewa nájdete jeden z najkrajších gejzírov s názvom Pohutu striekajúci vodu do výšky 30 metrov.

V Národnom parku Tongariro Vás očarí príroda a obrovské paprade pripomínajúce cestu do praveku. Z dreva mohutných stromov Kauri sa v minulosti vyrábali tradičné kanoe. Tunajšia tajomná Hora osudu, Ngauruhoe opradená miestnymi legendami požíva veľkú úctu domácich obyvateľov.

Pridaj komentár

Previous post 3 tipy, ako byť úspešný aj vďaka absolventskej praxi
Next post Beňuš sa postavil na pódium po takmer štyroch rokoch, na Svetovom pohári si vypádloval druhé miesto