Navždy nás opustil v našich končinách veľmi uznávaný umelec, mimoriadne ovplyvnil hudbu v Česku a na Slovensku

Tento veľký muž sa nebál šíriť hudbu a umenie ani za komunistov, ďakovali mu takí velikáni ako Karel Kryl, Marta Kubišová či Karel Gott.

Vo štvrtok vo veku 87 rokov zomrel český hudobný publicista Jiří Černý. Informuje o tom portál TN.cz s odvolaním sa na novinára Jana Rejžeka.

Černý, ktorý bol jedným z najslávnejších českých hudobných novinárov, zomrel v pražskej nemocnici v Dejviciach. Dlhodobo mal problémy s pohybom.

Známa relácia, aj zakázané albumy

Ako hudobný novinár pôsobil v týždenníku Mladý svět a prispieval do časopisov Melodie alebo Gramorevue. Známym sa stal aj hlbokým hlasom, ktorým predstavoval hudobníkov na vlnách Československého a neskôr Českého rozhlasu. Jeho najslávnejšou reláciou bola séria Dvanáct na houpačce, kde v roku 1969 po prvý raz zaznela pieseň Bratříčku, zavírej vrátka Karla Kryla.

​V sedemdesiatych rokoch začal cestovať po českých mestách so svojím programom Antidiskotéka. Českému publiku púšťal zaujímavé hudobné nahrávky, ktoré komentoval. Tieto albumy pritom vo vtedajšom totalitnom Československu neboli dostupné alebo ich úrady zakázali.

Vyformoval niekoľko generácií

Previous post Umelecká rodina plače, zomrela známa režisérka aj operná speváčka, zožala slávu v Miláne aj New Yorku
Next post Vážna nehoda na Kysuciach, zasahujú všetky záchranné zložky aj vrtuľník