
Najlepšie miesta na okúpanie sa zadarmo na Slovensku.
Mekodýš v Kalamenoch
Medokýš je staré ľudové označenie pre minerálny prameň alebo minerálnu vodu, najmä minerálnu vodu kyslastej chuti. Niekoľkým lokalitám, kde takáto voda vyviera, však toto pomenovanie „prischlo“ i ako vlastný názov. Azda najznámejšou z nich je Medokýš pri liptovskej obci Kalameny.
Lokalitu tvorí dvojica jazierok napájaných vodou z termálneho prameňa. Menšie jazierko je prírodné, s prirodzeným výverom termálnej vody. Väčšie jazierko je umelo vyhĺbené, napájané predovšetkým vodou z umelého vrtu. Návštevnícky zaujímavé je najmä väčšie z dvojice jazierok, nakoľko sa celoročne využíva na kúpanie.
Tunajšia minerálna voda, ktorá je svojím zložením veľmi podobná minerálnej vode v neďalekých kúpeľoch Lúčky, má teplotu okolo 33°C, vyznačuje sa sírnym zápachom a blahodarnými účinkami, najmä pri problémoch s pohybovým aparátom, pri urologických a ženských problémoch. K atraktivite Medokýša prispieva i fakt, že sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí na okraji lesa. V jeho areáli sú pre návštevníkov vybudované lavičky aj informačná tabuľa. Lokalita je prístupná po žlto značenom turistickom chodníku z obce Kalameny.
Palcmanská Maša
Palcmanská Maša je najväčšia vodná nádrž na území národného parku Slovenský raj, vytvorená na hornom toku rieky Hnilec, v kotlinovitom rozšírení údolia pod južnými skalnatými zrázmi Geráv. Stavba vodnej nádrže sa ukončila v roku 1956. Plocha je približne 85 ha. Na jej brehoch sa nachádzajú ubytovacie, športové a rekreačné zariadenia. Priamo na jazere sú umiestnené zariadenia rybného hospodárstva. Pri brehoch vodnej nádrže Palcmanská Maša vznikla v roku 1933 zlúčením obcí Imrichovce a Štefánovce obec Dedinky.