Maďarsko v Ohnisku Škandálu: Európska Komisia Požaduje Odpovede na Otázky o Zajatcoch

19.6.2023 – Maďarsko by sa malo podľa Európskej komisie vysvetliť ohľadne svojej úlohy pri prepustení ukrajinských vojnových zajatcov z Ruska a jeho spôsobe komunikácie s Ukrajinou o tejto záležitosti. Takto sa vyjadril hovorca Európskej komisie Peter Stano, ako informuje Ukrajinská pravda. Dodal, že Rusko musí splniť svoje záväzky podľa medzinárodného humanitárneho práva, a za každých okolností zabezpečiť, aby vojnoví zajatci boli zaobchádzaní humánne, v súlade so Ženevskými dohodami, a ich životy nesmeli byť v ohrození.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo 19. júna, že podmienky zadržania ukrajinských zajatcov, ktorí boli premiestnení do Maďarska z Ruska, neumožňujú, aby sa ich považovalo za slobodných. Súčasne tvrdí, že Budapešť nevedie konštruktívny dialóg s Kyjevom v tejto veci.

Administratíva maďarského premiéra Orbána trvá na tom, že Kyjev bol informovaný o presune ukrajinských vojnových zajatcov do Maďarska v momente, keď sa tak stalo, a že po príchode do Maďarska prestali byť zajatcami.

Návštevy neboli povolené

Peter Stano tak reagoval na vyjadrenie ukrajinského ministerstva zahraničných vecí, podľa ktorého Maďarsko zadržiava 11 ukrajinských vojnových zajatcov, ktorých prevzalo z Ruska a nechce ukrajinským diplomatom umožniť ich návštevu. „Čo sa týka Maďarska, jeho úrady musia vysvetliť podrobnosti a ich účasť na prepustení ukrajinských občanov zadržiavaných Ruskom ako vojnových zajatcov, ako aj maďarskú komunikáciu o tejto záležitosti s ukrajinskými predstaviteľmi,“ povedal.

Pridaj komentár

Previous post Vyhrážal sa Zabitím a Podpaľačstvom
Next post Zvrat v Daňovej Kauze Andruskóa: Obžalovaný Má Práceneschopnosť a Súd to Overuje!