HORÚCA SPRÁVA! Na Slovensku vyhlásili mimoriadnu situáciu, ničivé zemetrasenia sa môžu opakovať!

Mimoriadne situácie z dôvodu poškodenia domov počas zemetrasenia vyhlásili v troch obciach.

de o Holčíkovce a Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou a Kolbovce v okrese Stropkov. Výška škôd nie je zatiaľ vyčíslená. Zranenia nie sú nahlásené. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

V uvedených obciach išlo o škody ako poškodenie vedení, rozvodov, popretrhávané plynové a vodovodné prípojky k rodinným domom, poškodenie obydlí rôznej závažnosti od popraskaných omietok po narušenie statiky,“ priblížil rezort. Obidve jadrové elektrárne na území Slovenska sú v poriadku a fungujú v bežnom režime.

Zemetrasenie, ktoré v pondelok (9. 10.) večer zasiahlo východ Slovenska, malo mať silu 4,9 lokálneho magnitúda. Otrasy bolo cítiť na viacerých miestach v Prešovskom a Košickom kraji. Zasahovali viaceré zložky rezortu vnútra – hasiči, policajti, sekcia krízového riadenia MV SR, odbory krízového riadenia okresných úradov a koordinačných stredísk integrovaného záchranného systému, ktoré evidujú zvýšený počet volaní na číslo tiesňového volania 112. V Prešovskom kraji evidujú sedem výjazdov hasičov.

Mimoriadna situácia aj vo Vranove nad Topľou

V okrese Vranov nad Topľou vyhlásili po zemetrasení mimoriadnu situáciu. Platí v celom okrese. Pre TASR to potvrdil prednosta okresného úradu Róbert Čalfa.

„Najhoršia situácia je v obci Ďapalovce. Čakáme na statikov, ktorí by mohli bližšie poskytnúť informácie obyvateľstvu, či poškodené domy budú ďalej užívaniaschopné,“ uviedol. Ako dodal, v obci Girovce podľa vyjadrenia starostky popadali všetky komíny. „Poškodené sú budovy aj v Holčíkovciach a v obci Giglovce,“ doplnil Čalfa.

Prednosta Okresného úradu v Prešove Peter Harvan, ktorý sa zúčastnil na utorkovom zasadnutí krízového štábu, priblížil, že v obci Girovce je jeden dom neobývateľný, poškodený je i kostol, ktorý je momentálne nepoužívateľný. „V Holčíkovciach je mimoriadna situácia, je tam poškodený kostol, škôlka, škola a niekoľko rodinných domov. V Ďapalovciach je takmer každý dom poškodený, štyri značne a je do nich zakázaný vstup pre majiteľov,“ uviedol Harvan.

Ako podotkol, okolité obce boli požiadané, aby spísali škody. „Do dotknutých obcí idú odborníci z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Chcú absolvovať stretnutie s dotknutými obcami a inštalovať zariadenia na meranie zemetrasenia,“ skonštatoval prednosta.

Zemetrasenie, ktoré v pondelok (9. 10.) večer zasiahlo východné Slovensko, malo mať silu 4,9 lokálneho magnitúda. Epicentrum sa malo nachádzať v katastri obce Ďapalovce. Mimoriadne situácie z dôvodu poškodenia domov počas zemetrasenia vyhlásili v obciach Holčíkovce a Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou a Kolbovce v okrese Stropkov. Zranenia nie sú nahlásené.

Previous post HORÚCA SPRÁVA! Na Slovensku je vyhlásený mimoriadny stav, môžu za to migranti, začínajú sa zhromažďovať v Bratislave!
Next post ŠOKUJÚCA SPRÁVA! Bývalý prezident Kiska je podľa súdu vinný z pokračujúcich podvodov! Pôjde do väzenia?