Do umeleckého hudobného neba odišla ďalšia veľká spevácka ikona

Britská herečka a speváčka Jane Birkinová, ktorá sa preslávila vo svojom adoptovanom domove Francúzsku, zomrela v nedeľu vo veku 76 rokov. Správy francúzskych médií potvrdilo ministerstvo kultúry v Paríži, informuje TASR podľa agentúr AP, DPA a AFP.

Nadčasová ikona

Hviezda narodená v Londýne bola známa svojím módnym štýlom a hudobným a romantickým vzťahom s francúzskym spevákom Sergeom Gainsbourgom. K ich piesňam patril vášnivý duet Je t’aime moi non plus (1969), ktorého vysielanie zakázali vo viacerých krajinách, v Británii sa však napriek cudziemu jazyku dostal na vrchol hudobného rebríčka.

Birkinová po odvážnych projektoch s Gainsbourgom, enfant terrible francúzskej hudobnej scény, pokračovala v úspešnej sólovej kariére. Vydala viacero albumov a objavila sa vo filmoch ako Zväčšenina, Smrť na Níle či Zlo pod slnkom.

Počas kariéry sa zapájala do rôznych humanitárnych projektov, spolupracovala s organizáciou Amnesty International či Detským fondom OSN (UNICEF). Vo Francúzsku ju vyzdvihovali aj za politický aktivizmus. V roku 2022 sa pridala k ďalším herečkám a speváčkam, ktoré si odstrihli pramene svojich vlasov na podporu protestujúcich v Iráne.

Francúzske ministerstvo kultúry uviedlo, že Birkinová zomrela v nedeľu. Označilo ju za „nadčasovú frankofónnu ikonu“.

Previous post Upálenie zaživa bývalej partnerky a jej rodiny na východe Slovenska? Útočníka polícia bleskovo obvinila
Next post Strašná nehoda! Po zrážke dvoch autobusov hlásia asi 50 zranených, nie všetci ju prežili