Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!

5.6.2023 (SITA.sk) – Patrí čítanie do vášho každodenného rituálu s dieťaťom? Čas, ktorý venujete svojmu dieťaťu pri čítaní mu dodáva pocit bezpečia a istoty. UNICEF stojí pri všetkých láskavých rodičoch. V júni, ktorý je mesiacom rodičovstva, ponúka niekoľko inšpiratívnych tipov.

Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Vedeli ste, že život každého z nás, a teda aj život našich detí sa odohráva v troch svetoch? Prvý svet je fyzická realita, v ktorej sa nachádzame. Druhý je zas sieť medziľudských vzťahov, ktoré si počas života utkávame prostredníctvom interakcií s inými ľuďmi. Tretí svet je vnútorný. Skrytý pred očami iných, teda svet našich skúseností. Tieto tri svety dieťa objavuje postupne už od narodenia a ukazuje sa, že významnú úlohu v tomto procese zohrávajú aj papierové stránky kníh. Práve kniha je nenahraditeľnou vôdzkou pre ich intelektuálny rozvoj. „Čítanie s deťmi intenzívne rozvíja ich slovnú zásobu, a tým aj komunikačné schopnosti. Kniha a jej príbeh vyvoláva v deťoch množstvo otázok a podnecuje ich k hľadaniu odpovedí. Prostredníctvom čítania sa deťom rozvíjajú rozumové schopnosti a zároveň sa učia o emóciách – radosti, smútku či hneve,“ hovorí Michaela Bauer, vedúca Kancelárie UNICEF na podporu riešenia krízovej situácie v Slovenskej republike.

Čítajte aj s tými najmenšími

Čítanie“ s bábätkami v preklade znamená popisovanie obrázkov. Otáčajte stránky knihy spolu s vašim dieťaťom, ukazujte mu obrázky a pomenúvajte známe a nové veci, ktoré vidíte. Neponáhľajte sa. Poskytnite mu dostatočný čas na zrakové aj sluchové podnety. Vyberajte knihy, ktoré v sebe ukrývajú veľké a kontrastné obrázky s jasnými farbami, ktoré okamžite upútajú ich pozornosť. V období do dvoch rokov by „knižnica“ vášho dieťaťa mala obsahovať mäkké, vodoodolné plastové a látkové knihy, ktoré si dieťa môže vložiť do úst alebo zobrať do vane. Ďalším výborným tipom pre malé bábätká sú knihy v čiernobielom prevedení.

Ktoré knižky sú najlepšie pre 2 až 3-ročné deti?

Ak v kníhkupectve siahnete po knižke s pútavým vzhľadom a zábavnými prvkami, rozhodne neurobíte zle. Práve tie v deťoch podnecujú zvedavosť a sú príležitosťou na rozvoj ich šikovných prstov a zmyslov. Deti milujú knihy s otváracími okienkami, pod ktorými sa skrýva prekvapenie alebo odpoveď na otázku. Obľúbenými knižkami sú aj tie, v ktorých sa nachádzajú jednoduché básničky, rýmovačky, veľké obrázky, fotografie či činnosti, s ktorými vaše dieťa prichádza dennodenne do kontaktu, ako napríklad obliekanie alebo umývanie zúbkov. Vytvorte si z čítania spoločný rituál a v neskoršom období budú mať deti ku knižkám pozitívny vzťah. No rozhodne ich do čítania nenúťte.

Predškoláci a deti v materskej škole milujú humor, vtipy a slovné hračky

Dostala sa vám do ruky knižka, ktorá vás rozosmiala? Práve knihy s vtipnou tematikou sú pre deti v tomto veku pokladom. Spoločné čítanie by malo byť spojené s príbehom, o ktorom sa môžete rozprávať a slovne alebo výtvarne ho pretvoriť alebo doplniť. Prostredníctvom postáv či príbehov, v ktorých väčšinou vystupujú zvieratá alebo deti v podobnom veku, môžu vaše deti objaviť rôzne ľudské vlastnosti a lepšie porozumieť svojim emóciám.

Pridaj komentár

Previous post Európsky súd sa bude zaoberať policajnou raziou v Digital Parku, pri ktorej zadržali Haščáka
Next post Dzurinda ostro skritizoval Fica za jeho politiku a treba sa ho vraj opýtať na niekoľko otázok (video)