Boj proti chudobe seniorov: Zvyšovanie dôchodkov prebieha rýchlejšie ako očakávane

28.6.2023 – Nedávne politické rozhodnutia prinesli do života mnohých slovenských seniorov zvýšenú finančnú podporu. Dôchodková reforma, ktorá sa čoraz viac ukazuje ako hlavná téma predchádzajúcich volieb, prinesla zvyšovanie penzií v úmysle zlepšiť životný štandard najstaršej generácie. Hoci je dôvod týchto krokov spochybňovaný, nemôžeme poprieť, že rýchla valorizácia dôchodkov priniesla isté výhody pre tých, ktorých neustály rast cien tlačí do rohu chudoby.

V januári 2023 sme videli nárast dôchodkov o 11,8 percent, čo je krokom pozitívnej zmeny. Na príklade môžeme uviesť dôchodcu, ktorý začal poberať penziu v máji a jeho počiatočný dôchodok bol 350 eur. Po valorizácii, suma jeho dôchodku stúpla na 391,30 eur, čo je viac než zákonom stanovená suma minimálneho dôchodku (365,70 eur) pre človeka s 30 rokmi praxe.

Avšak zvyšovanie dôchodkov nekončí tu. Vďaka iniciatíve poslanca Erika Tomáša (HLAS-SD), mimoriadna valorizácia dôchodkov prešla na májovej schôdzi parlamentu. V dôsledku toho sa od júla dôchodok tohto hypotetického dôchodcu zvýši o ďalších 10,6 percent na sumu 432,80 eur. Toto zvyšovanie predstavuje významnú zmenu v dôchodkovom systéme, keďže ďalšie úplné navýšenie nebude až v januári budúceho roku, ako sme boli zvyknutí, ale príde skôr. Tieto zmeny naznačujú, že boj proti chudobe medzi seniorami je teraz na popredných miestach politickej agendy.

Pridaj komentár

Previous post Medvedie návštevy na ružomberskom cintoríne: Odchytený a usmrtený už druhý jedinec tento mesiac
Next post Muž z Lučenca obvinený z vraždy dôchodkyne na cintoríne: Polícia žiada o jeho väzbu