Alarm v Chorvátsku: Vysoko Prenosný Vírus Útočí na Dovolenkárov v Zadare

11.7.2023 – Prímorský Zadar v Chorvátsku, jedna z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií, čelí hroziacej zdravotnej kríze. V meste sa má šíriť vysoko prenosný vírus spôsobujúci hnačky, horúčky a celkovú slabosť organizmu, čo vyvolalo obavy dokonca aj medzi miestnymi obyvateľmi. Aj rodina z Česka na tomto skúsenila.

Zadarská pláž Borik je epicentrom nezvyčajnej nákazy, ktorá postihuje čoraz viac dovolenkárov. Symptómy nákazy pripomínajú črevný vírus a podľa niektorých tvrdení môže byť príčinou kontaminované more, hoci riaditeľ odboru zavlažovania, Grgo Peronja, vylúčil prítomnosť odtokov odpadových vôd v tomto úseku pobrežia. Potvrdil, že celý hotelový komplex na Boriku je napojený na systém vedúci do centra mesta.

Na miesto bola povolaná hygienická kontrola zdravotnej ekológie a ochrany životného prostredia, ktorá je súčasťou Ústavu verejného zdravotníctva v Zadare (ZJZZ), aby sa vyšetrili hlásenia o črevných virózach. Vedúci oddelenia, Benito Pucar, uviedol, že morská voda bola testovaná niekoľkokrát za posledných 15 dní. Vzorky preverili na prítomnosť Escherichia coli, črevných enterokokov a Staphylococcus aureus.

Napriek tomu, že testy vylúčili prítomnosť zlatého stafylokoku a dokázali dobrú kvalitu vody, hlásenia o nových prípadoch črevných viróz sa naďalej objavujú. „Je to strašné. Napriek všetkým kontrolám, sme mali začiatkom júla hlásené ďalšie prípady s črevnými virózami,“ povedal Pucar.

Previous post Tajomstvo Jazera Kuchajda: Policajti Našli Telo Nezvestného Muža
Next post Len Päťročné Dievčatko Zomrelo na Dovolenke v Chorvátsku