Ak zamestnávatelia nezabezpečia podmienky počas horúčav, hrozí im pokuta 100 až 2 000 eur

Nedodržanie pracovných prestávok pri práci, nezabezpečenie pitného režimu či neochota upraviť pracovný čas sú najčastejšími nedostatkami zo strany zamestnávateľov počas horúčav, ktoré zistil Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa úradu Zuzana Drobová, niektorí zamestnávatelia nedodržiavajú povinné striedanie pracovníkov na pracoviskách, kde sa tvorí sálavé teplo alebo vetranie zabezpečujú prievanom tam, kde nie je zabezpečená klimatizácia.

Ďalší zamestnávatelia síce umožnia pracovné prestávky, no zamestnanci ich trávia v neklimatizovaných priestoroch alebo vonku. V prípade nedodržania riadnych pracovných podmienok v čase horúčav hrozia zamestnávateľom sankcie vo výške 100 až 2 000 eur.

Odporúčané:

Zamestnávateľ má počas horúcich letných dní vytvoriť dobré podmienky na pracovisku

Kontrola na pracoviskách

Ako uviedla Drobová, orgány verejného zdravotníctva vykonávajú kontrolu na pracoviskách jednak v rámci štátneho zdravotného dozoru, ale aj na základe podnetov. Štátny zdravotný dozor sa vykonáva nepretržite, prioritne na pracoviskách s rizikovými prácami, kde je ohrozené zdravie zamestnancov.

„To znamená, že štátny zdravotný dozor sa vykonáva najmä cielene a efektívne so zameraním na konkrétny rizikový faktor práce a pracovného prostredia a na aktuálne miestne podmienky na pracovisku, čo v letných mesiacoch znamená aj kontrolu opatrení zo strany zamestnávateľa na zníženie nepriaznivých účinkov tepelno-vlhkostnej mikroklímy na pracovisku,“ vysvetlila Drobová.

Pridaj komentár

Previous post Dážď a búrky spôsobujú na Slovensku problémy, uzatvorili cesty a v Bratislave sa tvoria kolóny
Next post Ukrajina podľa jej veľvyslanca v Nemecku čoskoro dostane stodesať tankov Leopard 1